ΠΣ για το μάθημαΤΠΕ

Ερώτημα

Αν είστε υπεύθυνοι και για το πρόγραμμα σπουδών στο Δημοτικό, θα πρότεινα στην Α'  Δημοτικού να μην υπάρχει η Πληροφορική και οι  υπόλοιπες ώρες να είναι υποχρεωτικά δίωρα συνεχόμενα.
Ευχαριστώ πολύ,

με τιμή

Δ.Κ. ΠΕ19

Απάντηση

Η "ομάδα υποστήριξης του μαθήματος ΤΠΕ" δεν συνέταξε και δεν είναι υπεύθυνη για το πρόγραμμα Σπουδών. Είναι όμως στις προθέσεις της να συλλέξει και να επεξεργαστεί τις απόψεις που θα καταθέσουν οι συνάδελφοι και να τις υποβάλλει στο Υπουργείο. Πιστεύουμε όμως ότι και στην Α' τάξη μπορεί να υπάρξει και να συνεχίσει το μάθημα αλλά με πολύ προσοχή στο παιδαγωγικό και διδακτικό μέρος λόγω της μικρής ηλικίας των μαθητών. Για παράδειγμα μπορείτε να δημιουργήσετε μέσω λογισμικού, π.χ. hot potatoes, ερωτήσεις που με οπτικό τρόπο και σε διαδραστικό πίνακα ο μαθητής θα ταιριάζει εικόνες που σχετίζονται με την καθημερινότητά του, σπίτι ή εξωτερικό περιβάλλον, σχετικά με τους υπολογιστές.